Prekëse: Gruaja adopton tre nipat pasi motra i vdiq nga Covid-19

Amerika

Prekëse: Gruaja adopton tre nipat pasi motra i vdiq nga Covid-19

Më: 12 shtator 2021 Në ora: 08:04
Foto ilustrim

E sëmurë me COVID-19 në spital, shtatzënë me fëmijën e saj të tretë dhe duke pritur më të keqen, Jackie Gonzalez i dërgoi një letër djalit të saj më të madh.

"Jacobi im më i dashur", filloi. “Mendova se do të ishim përgjithmonë bashkë. Por përgjithmonë nuk është aq kohë sa kam shpresuar...".

Ishte fillimi i dhjetorit. Gonzalez, 36 vjeçe, ishte diabetike, kështu që ajo kishte marrë prej kohësh çdo masë paraprake kundër COVID-it. Në të vërtetë, ajo rrallë dilte nga shtëpia. Por ajo u infektua gjithsesi dhe u shtrua në një spital në qytetin e saj të lindjes, Jersey City, New Jersey, në fundjavë pas Ditës së Falënderimeve. Jacobi, 4 vjeç dhe vëllai i tij J.T., i cili ishte 10 muajsh në atë kohë, qëndruan me familjen.

Gonzalez u dobësua shpejt. Jo shumë kohë pasi shkroi letrën, ajo u vendos në një ventilator për ta ndihmuar të merrte frymë. Më 3 dhjetor, mjekët kryen një operacion urgjent cezarian për të lindur foshnjën, Justin. Ai ishte dy muaj para kohe, shkruan AP.

Të nesërmen, Gonzalez vdiq.

"Ajo kurrë nuk e takoi atë", tha motra e madhe e Gonzalezit, Zeneida Torres nga Betlehemi, pikëllimi i së cilës për humbjen mbetet e freskët nëntë muaj më vonë, edhe pse ajo hyn më thellë në një rol të ri dhe të papritur: nënë birësuese për fëmijët e motrës së saj.

Ishte një ndryshim dhe sfidë e jashtëzakonshme për një grua 44-vjeçare e cila tashmë ka rritur tre djem dhe një vajzë, dy prej të cilëve ende jetojnë me të. Por babai i nipërve të saj është jashtë jetës së tyre, tha Torres dhe vëllai i saj nuk mund t'i merrte ata për shkak të punës.

"Ose unë i merrja ata ose sistemi i merr dhe i ndan dhe nuk i shoh më kurrë", tha Torres.

Ajo që i bën gjërat jashtëzakonisht më të vështira është se Jacobi, J.T. dhe Justin të gjithë kanë aftësi të kufizuara serioze të zhvillimit. Jacobi është autik dhe nganjëherë i vështirë për tu kontrolluar. J.T. po tregon shenja që bie në spektrin e autizmit. Dhe Justin, i cili pësoi hemorragji në tru në lindje, është paralizuar pjesërisht në anën e tij të majtë.

Më tërë vështirësitë për t’ia dalë mbanë, atyre po u vijnë ndihma edhe nga miqtë dhe ata që kanë dëgjuar rastin. Shumë kanë dërguar rroba, këpucë, letra higjienike, lodra e gjëra të tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat