Ndër 100 drejtorët më të paguar në Amerikë, vetëm pesë janë gra

Amerika

Ndër 100 drejtorët më të paguar në Amerikë, vetëm pesë janë gra

Më: 23 tetor 2021 Në ora: 22:53
Indra Nooyi

Ish-CEO i Pepsi Co. Indra Nooyi, një nga të paktët jo të bardhë që ka drejtuar ndonjëherë një kompani të madhe amerikane, thotë se ajo kurrë nuk kërkoi rritje të pagës dhe një herë e refuzoi atë gjatë krizës financiare.

“Unë kurrë, kurrë nuk kam kërkuar një rritje page. Më duket e turpshme. Nuk mund ta imagjinoj të punoj për dikë dhe të them se paga ime nuk është e mjaftueshme”, tha Nooyi për New York Times Magazine.

Vetëm 31 gra drejtojnë kompani në indeksin e aksioneve S&P 500, dhe ky numër ka rënë më tej pasi Nooyi dha dorëheqjen në vitin 2018. Gratë fitojnë më pak.

Në vitin e saj të fundit në punë, Nooyi nuk u rendit as afër kryesimit të listës së drejtorëve më të paguar në kompanitë amerikane, e as shumica e grave të tjera.

Ndërsa Nooyi ishte ende në Pepsi, një bollëk kërkimesh treguan se gratë nuk i negocionin pagat e tyre aq shpesh sa burrat, duke kontribuar potencialisht në hendekun e pagave gjinore.

Afaristja amerikane Sheryl Sandberg (foto djathtas) në librin e saj “Lean In” u tha grave se ato thjesht duhet të pyesin dhe do të marrin atë që kërkojnë.

Që atëherë, hulumtimi nga McKinsey & Co. dhe LeanIn.org treguan se gratë janë të përfshira në proces po aq sa edhe burrat.

Por ka ende dallime, ata kanë më pak gjasa të marrin një rritje, gjë që mund të shpjegojë kufizimin e tyre fillestar.

Nooyi është sot në bordin e Amazon.com dhe së fundmi ka publikuar një kujtim të titulluar “Jeta ime e plotë”.

Pas largimit të saj nga Pepsi, pagat e drejtorëve u rritën, por vitin e kaluar vetëm pesë gra ishin në mesin e 100 drejtuesve të biznesit më të paguar në Amerikë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat