Më shumë se 600 mijë shtëpi pa energji elektrike nga moti i keq në ShBA

Amerika

Më shumë se 600 mijë shtëpi pa energji elektrike nga moti i keq në ShBA

Më: 27 tetor 2021 Në ora: 19:35
Ilustrim

Më shumë se 600 000 shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike, mëngjesin e sotëm, në verilindje të SHBA-së, për shkak të një stuhie të dhunshme bregdetare, me erëra me shpejtësi deri në 140 kilometra në orë, sipas shërbimeve meteorologjike amerikane (NWS).

Massachussets është shteti i goditur më rëndë, me 466 000 shtëpi pa energji elektrike në orën 08:00 (12:00 GMT), me autoritetet meteorologjike që e konsideruan situatën “të rrezikshme” dhe paralajmëruan shpërthime erërash të tipit uragan”, raporton ATSh.

“Udhëtimi nuk rekomandohet”, njoftuan shërbimet e motit në Boston.

Shteti i Rhode Island u prek gjithashtu keq, me 91 000 shtëpi pa energji elektrike.

Sipas NWS, situata pritet të përmirësohet deri në fund të ditës, ndërsa stuhia bregdetare largohet nga verilindja e SHBA-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat