Grupi këshillues shëndetësor në SHBA mblidhet për të shqyrtuar pilulën Merck Covid

Amerika

Grupi këshillues shëndetësor në SHBA mblidhet për të shqyrtuar pilulën Merck Covid

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 14:54
Foto ilustrim

Një panel ekspertësh shëndetësorë të caktuar nga qeveria amerikane do të takohet të martën për të vendosur nëse do të miratojë pilulën Merck për trajtimin e Covid-19, duke hapur potencialisht rrugën që ilaçi të jetë i disponueshëm brenda javësh, raporton France24.

Molnupiravir, tashmë i autorizuar në Britaninë e Madhe, është treguar se zvogëlon shkallën e shtrimeve në spital dhe vdekjeve në mesin e pacientëve me Covid me rrezik të lartë kur merret menjëherë pas infektimit, sipas një prove klinike.

Por Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA), e cila thirri mbledhjen e së martës dhe do të ketë fjalën e fundit për dhënien e një autorizimi për përdorim urgjent (EUA) pasi komiteti të marrë një votim jodetyrues, ka ngritur disa shënime paralajmëruese.

Midis tyre janë efektet e mundshme të dëmshme në zhvillimin e fetusit, të cilat janë parë në studimet mbi minjtë dhe lepujt, dhe do të thotë se gratë shtatzëna ose do të këshillohen kundër pilulës ose nuk do të pranohen ta marrin atë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat