Rasti i parë i variantit Omicron zbulohet në SHBA

Amerika

Rasti i parë i variantit Omicron zbulohet në SHBA

Më: 1 dhjetor 2021 Në ora: 20:41
Anthony Fauci, drejtor i Institutit amerikan për Alergji dhe Sëmundje Ngjitëse. Fotografi nga arkivi.

Rasti i parë i variantit të ri të koronavirusit, Omicron në SHBA është zbuluar më 1 dhjetor në Kaliforni, tha Anthony Fauci, drejtor i Institutit amerikan për Alergji dhe Sëmundje Ngjitëse.

Personi në fjalë, i infektuar me variantin e ri të COVID-19 ishte kthyer nga Afrika e Jugut në SHBA më 22 nëntor dhe rezultoi pozitiv shtatë ditë më vonë, shtoi Fauci.

Sipas Faucit, personi i cili ishte i vaksinuar kundër koronavirusit me vetëm dy doza të vaksinës kishte simptoma të lehta dhe ishte vetizoluar derisa personat me të cilët ishte në kontakt, të gjithë rezultuan negativ.

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se varianti i ri i koronavirusit Omicron paraqet rrezik të madh për rritjen e infeksioneve në të gjithë botën.

Në paralajmërimin e saj të fundit, OBSH-ja tha se varianti mund të çojë në pasoja të rënda në disa rajone.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat