New Yorku po ndërton një mur kundër vërshimeve që mund të sjellin ndryshimet klimatike

Amerika

New Yorku po ndërton një mur kundër vërshimeve që mund të sjellin ndryshimet klimatike

Më: 15 dhjetor 2021 Në ora: 22:29
Foto ilustrim

Me ndryshimin e klimës që prek gjithnjë e më shumë zona të jetës, një qytet amerikan po përpiqet të përgatitet për stuhitë e ardhshme.

Qyteti i New Yorkut po kryen një projekt rezistence ndaj klimës me madhësi të madhe për ta ndihmuar atë të shmangë gabimet e së kaluarës dhe të mbrohet nga modelet e motit të së ardhmes.

Kryeqyteti ekonomik i SHBA-së është shumë i prekshëm ndaj ndryshimeve klimatike. Me 836 km vijë bregdetare, ekspertët kanë frikë se nivelet e detit do të rriten midis 20-75 cm deri në vitin 2050, gjë që do të kërcënonte qytetin, veçanërisht ishullin Manhattan.

Me një popullsi prej 8.5 milionë banorësh, uragani Sandy i vitit 2012 dhe stuhitë Ida dhe Henry këtë verë shkaktuan miliarda dollarë dëme në qytetin më të madh të Amerikës si dhe mbi 50 vdekje, raporton euronews.

Me gjeografinë e veçantë, ‘Molla e Madhe’ është jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj motit të keq dhe së fundmi ka miratuar një plan për elasticitetin e klimës që kushton 20 miliardë dollarë [17.7 miliardë euro] për të provuar të parandalojë stuhitë e ardhshme.

Një nga projektet synon sigurinë e Manhattanit. Projekti i Rezistencës Bregdetare të Anës Lindore synon të mbrojë 110 mijë njujorkezë në Anën Lindore të Manhattanit, nga Rruga Montgomery deri në Rrugën Lindore 25.

Si pjesë e projektit prej 1.45 miliardë dollarësh [1.3 miliardë euro], ka filluar puna në Manhattanin juglindor për të ngritur një sistem të integruar 4 km të parqeve të ngritura, mureve të përmbytjeve dhe portave të lëvizshme për të krijuar një linjë të vazhdueshme mbrojtjeje kundër rritjes së nivelit të detit.

Manhattan gjithashtu do të rimbjell mijëra pemë përreth vendit të ndërtimit dhe do të përmirësojë sistemet nëntokësore për kanalizimet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat