Akuza ndaj udhëheqësit të një grupi të ekstremit të djathë për “komplot për kryengritje”

Amerika

Akuza ndaj udhëheqësit të një grupi të ekstremit të djathë për “komplot për kryengritje”

Më: 13 janar 2022 Në ora: 22:29
Kapitol

Prokurorët në Shtetet e Bashkuara ngritën akuza të enjten ndaj themeluesit të grupit të ekstremit të djathtë “Oath Keepers”, Stewart Rhodes, dhe 10 personave të tjerë për komplot për kryengritje lidhur me rolin e tyre në sulmin vdekjeprurës të 6 janarit 2021 ndaj Kapitolit.

Është hera e parë që prokurorët ngrenë akuza të tilla kundër të pandehurve për sulmin. Vepra penale përkufizohet si përpjekje "për të përmbysur, rrëzuar ose shkatërruar me forcë qeverinë e Shteteve të Bashkuara."

Përkrahësit e ish-Presidentit Donald Trump sulmuan atë ditë Kapitolin në një përpjekje të dështuar për të mos lejuar Kongresin që të konfirmonte fitoren e Presidentit Joe Biden.

Sulmi ndodhi menjëherë pasi zoti Trump përsëriti në një fjalim pretendimet e tij të rreme se humbja e tij ishte si pasojë e manipulimeve të gjera të votimit dhe u kërkoi mbështetësve të tij të shkonin në Kapitol dhe të "luftonin me forcë" për të ndaluar vjedhjen e zgjedhjeve.

Oath Keepers janë një grup aktivistësh të djathtë që besojnë se qeveria federale po shkel të drejtat e tyre dhe i përqendron përpjekjet e rekrutimit tek oficerë dhe ish-oficerë të policisë, pjesëtarë të shërbimeve të urgjencës dhe ushtrisë.

Prokurorët thanë se duke filluar nga fundi i dhjetorit 2020, Rhodes përdori komunikime private të koduara për të planifikuar udhëtimin në Uashington më 6 janar. Ai dhe të tjerë kishin planifikuar të merrnin armë me vete për të mbështetur operacionin, thanë ata.

Ndërsa disa nga anëtarët e “Oath Keepers” nxituan brenda ndërtesës të veshur me uniforma taktike, të tjerët qendruan jashtë në formën e "forcave të reagimit të shpejtë", të cilat ishin të përgatitur të transportonin me shpejtësi armë në qytet, tha prokurori.

Sipas akuzës, Thomas Caldwell, që ishte shpallur që më parë si i pandehur në këtë rast, dhe Edward Vallejo nga Arizona, një i pandehur i ri, ishin përgjegjës për koordinimin e këtyre ekipeve të forcave të reagimit të shpejtë.

Vepra penale e komplotit për kryengritje parashikon një dënim maksimal prej 20 vitesh burg. Nëntë nga 11 të pandehurit po përballeshin edhe me akuza të tjera.

Departamenti i Drejtësisë ka ngritur akuza për më shumë se 725 persona lidhur me sulmin e 6 janarit./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat