Ish-oficer policie/ Vrasësi serial më i keq i të gjitha kohërave

Amerika

Ish-oficer policie/ Vrasësi serial më i keq i të gjitha kohërave

Më: 17 janar 2022 Në ora: 10:57
Hugo Osorio

Njerëzit në El Salvadorit po zbulojnë gjithnjë më shumë një tmerr të madh lidhur me fytyrën e vërtetë të ish-oficerit të policisë Hugo Osorio, i cili deri më tani rezulton të jetë vrasësi serial më i keq në historinë e një në vendi që është mësuar me dhunën ekstreme të bandave të rrugës.

Osorio u bashkua me forcat e policisë në 1997 por u dëbua në 2005 pasi u akuzua për abuzim seksual me një të mitur.

Ai vuajti një dënim me burg deri në 2011 për këtë çështje.

Në shtëpinë e tij policia gjeti një ikonë të ‘Santa Muerte’ qirinj dhe maska, me të cilat vrasësi terrorizoi viktimat e tij gjatë ritualeve.

Nata e 7 majit kur britmat e Jacqueline Cristina Palomo, 26 vjeç terrorizuan lagjen ku jetonte Osorio, ishte dhe fundi për ish-oficerin e policisë.

Të irrituar, fqinjët e Hugo Osorio në Rrugën Esteves në Chaloussoupa – rreth 90 milje (90 km) në perëndim të kryeqytetit San Salvador – bënë thirrje për masa të menjëhershme.

Që atëherë në oborrin e shtëpisë së tij janë gjetur 18 trupa.

Deri atë natë, ish-oficeri i policisë nuk kishte tërhequr kurrë vëmendjen e fqinjëve të tij. 

Por natën fatale ai ndoqi gjahun e tij, i cili po përpiqej t’i shpëtonte duke bërtitur. 

Ai e kapi atë te dera dhe e vrau atë duke përdorur një shufër hekuri, sipas hetimit të policisë.

Gjithçka u zbulua “falë saj, sepse ajo u përpoq të shpëtonte, duke lënë gjurmë gjaku në derën e kriminelit. 

“Nëse nuk do të kishte ndodhur, ai nuk do ndalej”, tha Jose Cruz, gjyshi i Jacqueline.

Në shtëpi, policia gjeti trupat e Jacqueline dhe nënës së saj, Mirna. 

Një distancë e shkurtër larg, pranë një varri tashmë të hapur, qëndronte trupi i Aleksit, vëllait të vogël të Jacqueline, 24 vjeç.

“Katërmbëdhjetë trupa u zhvarrosën” nga një komplot që i përkiste ish-oficerit të policisë, përballë shtëpisë së tij, tha Ministri i Drejtësisë dhe i Sigurisë Gustavo Vigiatoro.

Sipas vlerësimeve gazetareske, gjithsej rreth dyzet kufoma priten të dalin.

Familjarët e njerëzve të zhdukur shkojnë çdo ditë në pjesën e përparme të shtëpisë për të mësuar lajme.

 Telma Mancia, 55, po kërkon mbesën e saj, Camila, e cila u zhduk në 15 Prill 2020, në moshën 17 vjeçare. 

“Nuk mund të fle. Do të doja ta gjeja të gjallë, por nëse nuk është, unë dua ta gjej varrin e saj” shprehet ajo. 

Shumica e mbetjeve të zhvarrosura u përkisnin grave. 

Aktakuza përfshin të paktën 11 raste të vrasjes së rëndë të grave.

Në El Salvador, me një popullsi prej 6.7 milion, 70 gra u vranë në 2020 dhe mbi 100 në 2019, sipas statistikave zyrtare.

Studiuesit e përshkruajnë Hugo Osorio si një “të varur nga seksi psikopatik”, një “vrasës serial” i cili gjuante pretë e tij në faqet e rrjeteve sociale, duke i joshur me oferta pune ose ndihmë për të emigruar në SH.B.A.

Për Janet Aguilar, një studiuese e pavarur që punon për institucionet dhe shërbimet e Kombeve të Bashkuara dhe BE, çështja e ish-oficerit të policisë është ” një kulturë dhune ekstreme” e favorizuar nga mosndëshkimi absolut që gëzojnë shpesh kriminelët në vendin e Amerikës Qendrore.

Sipas znj. Aguilar, ka pasur më shumë se 40,000 zhdukje në El Salvador në pesëmbëdhjetë vitet e fundit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat