​Ambasadorja amerikane: Deputetët të marrin vendime për të mirën e popullit të Malit të Zi

Amerika

​Ambasadorja amerikane: Deputetët të marrin vendime për të mirën e popullit të Malit të Zi

Më: 19 janar 2022 Në ora: 21:42
Judy Rising Reinke

Nuk i takon Shteteve të Bashkuara të vendosin nëse një qeveri e pakicës, rindërtimi i asaj ekzistuese apo zgjedhjet e parakohshme janë mënyra për të arritur stabilitetin parlamentar në Mal të Zi, deklaroi ambasadorja amerikane në Podgoricë, Judy Rising Reinke.

Ajo në emisionin “Fokus” të televizionit të Malit të Zi tha se duhet të jetë një vendim i qytetarëve të Malit të Zi, duke thënë se SHBA angazhohen për “një Mal të Zi të qëndrueshëm, i cili i shërben popullit të tij dhe u jep atyre mundësinë për shtetin e së drejtës dhe ligjit dhe prosperitet."

E pyetur se cilët do të ishin partnerët e mundshëm të Shteteve të Bashkuara në qeverinë e pakicës, ajo tha se nuk do të spekulonte për këtë temë.

“Kjo është një çështje që po shqyrtohet në parlament. Është në dorën e parlamentarëve të vendosin se çfarë po ndodh brenda këtij organi të rëndësishëm demokratik. Populli po mbështet te të gjithë parlamentarët, në kuptimin që ata po bëjnë zgjedhjet më të mira të mundshme dhe unë lutem për suksesin e tyre në këtë kuptim," tha Reinke.

Ajo shpreson, siç tha ajo, që deputetët në Kuvendin e Malit të Zi të marrin vendime të mençura që do t'i shërbejnë interesit të popullit, e jo interesave personale dhe partiake.

"Ata duhet të përfaqësojnë popullin e Malit të Zi, ata duhet të lënë mënjanë çështjet që i ndajnë ata," tha Reinke.

Ajo tha se ka marrëdhënie shumë të mira me Qeverinë e Malit të Zi dhe deputetët dhe se kjo ishte një periudhë konstruktive.

Kur bëhet fjalë për rrugën e Malit të Zi drejt BE-së, Reinke thotë se ajo sheh përparim në baza ditore në kapitujt që lidhen me përparimin drejt BE-së.

"Qeveria e kuptoi se duhej t'i përgjigjej një mjedisi të vështirë ekonomik dhe vendosi shpejt përgjigjet që mundësonin rimëkëmbjen e ekonomisë," tha Reinke.

Duke folur për nismën e Ballkanit të Hapur, ajo tha se Shtetet e Bashkuara mbështesin çdo iniciativë që ndihmon integrimin e Ballkanit Perëndimor.

"Për sa kohë që Ballkani i Hapur është në përputhje me Procesin e Berlinit dhe për sa kohë që është një iniciativë mbështetëse që nuk është shkatërruese, Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të mbështesin liderët lokalë për t'iu bashkuar nismës," tha Reinke.

E pyetur nëse, në bazë të asaj që di për nismën e Ballkanit të Hapur, do ta këshillonte Malin e Zi që të bëhet pjesë e saj në të ardhmen, Reinke u përgjigj se sigurisht që do ta bënte, sepse derisa të mbahen parimet që përmendi, ajo beson se kjo do të ishte një mënyrë e arsyeshme për të ndërtuar lidhje të forta rajonale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat