Biden: Mendoj se Putini është kriminel lufte

Amerika

Biden: Mendoj se Putini është kriminel lufte

Më: 16 mars 2022 Në ora: 21:05
Joe Biden

Presidenti amerikan Joe Biden e quajti homologun rus Vladimir Putin një "kriminel lufte" të mërkurën ndërsa Rusia intensifikoi sulmet ndaj Ukrainës.

“Unë mendoj se ai është një kriminel lufte”, u tha Biden gazetarëve, raportoi CNN.

Ky cilësim i Biden për Putinin pasqyron një ndryshim nga qëndrimi i mëparshëm i administratës amerikane. Zyrtarët, përfshirë Bidenin, ishin përmbajtur nga deklarimet për krime lufte në Ukrainë, duke përmendur vetëm hetimet e vazhdueshme nëse ky term mund të përdoret.

Por zyrtarët amerikanë kanë qenë të qartë se shënjestrimi i qëllimshëm i civilëve do të përbënte krime lufte.

"Vërejtjet e Presidentit flasin vetë," tha më pas sekretarja e shtypit Jen Psaki. Ajo tha se Biden "po fliste nga zemra".

Ajo tha se hetimi në vazhdim në Departamentin e Shtetit për krimet e luftës ishte ende duke u zhvilluar.

Biden fillimisht tha "jo" kur u pyet nëse Putin ishte një kriminel lufte, por menjëherë u kthye te një grup gazetarësh për të sqaruar se çfarë ishte pyetur. Kur u pyet përsëri nëse Putin ishte një kriminel lufte, ai u përgjigj pozitivisht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat