​Udhëheqësi demokrat në Senat: Prona e oligarkëve rusë për të ndihmuar Ukrainën

Amerika

​Udhëheqësi demokrat në Senat: Prona e oligarkëve rusë për të ndihmuar Ukrainën

Më: 1 maj 2022 Në ora: 21:50
Chuck Schumer

Udhëheqësi i demokratëve në Senatin amerikan, Chuck Schumer deklaroi se ai do të përmbushte kërkesën e administratës Joe Biden për të shtuar një dispozitë në një paketë ndihme prej 33 miliardë dollarësh për Ukrainën, për të lejuar SHBA-në të përdorë asetet e oligarkëve rusë dhe të dërgojë paratë e tyre direkt në Ukrainë.

"Ukraina është e mirëpritur të marrë çdo ndihmë dhe në të njëjtën kohë ne kemi nevojë për të gjitha fondet që mund të marrim për t'i ofruar Ukrainës ndihmën e nevojshme," tha Schumer në një konferencë shtypi sot në Nju Jork.

Biden i kërkoi Kongresit të enjten të miratojë 33 miliardë dollarë ndihmë për Kievin, e cila do të rrisë në mënyrë drastike fondet e SHBA për Ukrainën më shumë se dy muaj pas agresionit ushtarak rus.

Administrata Biden u kërkoi gjithashtu ligjvënësve të shtonin dispozita që do të kapnin më shumë prona për t'u shitur dhe për t'i dërguar paratë në Ukrainë.

Schumer tha se dispozitat e shtuara do të thjeshtonin sekuestrimin e pronës në pronësi të oligarkëve në SHBA dhe do të shpejtonin një shqyrtim në gjykatën federale, me kërkesë të Shtëpisë së Bardhë.

Dispozitat do ta bëjnë gjithashtu një vepër penale posedimin me vetëdije të të ardhurave të "biznesit të korruptuar" me qeverinë ruse, tha ai.

"Është koha që oligarkët rusë të sanksionuar të fillojnë të mbajnë përgjegjësi për pasurinë e fituar në mënyrë të padrejtë," tha Schumer.

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së mbështeti dhënien e më shumë kompetencave administratës për të synuar oligarkët që përfitojnë nga lidhjet me presidentin rus Vladimir Putin kur miratoi legjislacionin jodetyrues të mërkurën.

Financimi prej 33 miliardë dollarësh, të cilin ligjvënësit thanë se duan ta miratojnë shpejt, do të përdoren për pajisjen e Ukrainës me armë, municione dhe ndihma të tjera ushtarake, si dhe për ndihmë të drejtpërdrejtë ekonomike dhe humanitare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat