Zjarri në New Mexico djeg gati 300,000 hektarë, konsiderohet si zjarri më i madh në historinë e shtetit

Amerika

Zjarri në New Mexico djeg gati 300,000 hektarë, konsiderohet si zjarri më i madh në historinë e shtetit

Më: 17 maj 2022 Në ora: 15:58
Zajrr në Meksikë

Zjarri në Hermits Peak dhe Calf Canyon ka shkatërruar dhe djegur qindra shtëpi dhe rreth 300,000 hektar tokë gjatë javëve të fundit, duke e bërë këtë zjarr më shkatërrimtarin në historinë e këtij shteti.

Terreni malor i pjerrët, temperaturat e larta dhe lagështia e ulët po e bëjnë edhe më të vështirë përpjekjen e mbi 2,000 zjarrfikësve, të cilët po mundohen që ta shuajnë zjarrin, shkruajnë mediat e huaja.

Zjarri në Hermits Peak filloi në ditën e 6 prillit, kur një zjarr i vogël në Pyllin Kombëtar të Santa Fe doli nga kontrolli i zjarrfikësve për shkak të disa erërave të pa pritura.

Zjarri në Calf Canyon filloi rreth 2 javë më vonë, ku pastaj me 22 prill vetëm se u afrua dhe bashkua me zjarrin në Hermits Peak.

Erërat e fuqishme po u pamundësojnë aeroplanëve zjarrfikës të fluturojnë mbi zjarr dhe ta fikin atë, ndërsa terreni i pjerrët po e ngadalëson avancimin e zjarrfikësve në tokë. /

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat