Goditje historike: SHBA do t'i japë fund aftësisë së Rusisë për të paguar investitorët ndërkombëtarë

Amerika

Goditje historike: SHBA do t'i japë fund aftësisë së Rusisë për të paguar investitorët ndërkombëtarë

Më: 24 maj 2022 Në ora: 21:59
Foto ilustrim

SHBA do të mbyllë rrugën e fundit që Rusia t'i paguajë miliardat e saj borxh investitorëve ndërkombëtarë nesër.

Ky veprim në mënyrë të pashmangshme do ta bëjë Rusinë të mos paguajë borxhet e saj për herë të parë që nga Revolucioni Bolshevik.

Departamenti i Thesarit tha në një njoftim se nuk planifikon të rinovojë licencën për të lejuar Rusinë të vazhdojë të paguajë borxhmbajtësit e saj përmes bankave amerikane.

Që nga raundet e para të sanksioneve, Departamenti i Thesarit u ka dhënë bankave një licencë për të përpunuar çdo pagesë të obligacioneve nga Rusia.

Kjo dritare skadon në mesnatën e 25 majit. Kishte tashmë shenja se administrata Biden nuk ishte e gatshme të zgjaste afatin.

Pa licencën për të përdorur bankat amerikane për të paguar borxhet e saj, Rusia nuk do të kishte aftësi për të shlyer investitorët e saj ndërkombëtarë të bonove.

Kremlini ka përdorur JPMorgan Chase dhe Citigroup si kanalet e tij për të paguar detyrimet e tij.

Rusia nuk ka dështuar në borxhet e saj ndërkombëtare që nga Revolucioni i vitit 1917, kur Perandoria Ruse u shemb dhe u krijua Bashkimi Sovjetik.

Rusia dështoi në borxhet e saj të brendshme në fund të viteve 1990 gjatë krizës financiare aziatike, por ishte në gjendje të rikuperohej nga ai mospagim me ndihmën e ndihmës ndërkombëtare./M.L.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat