Udhëheqësit e lartë demokratë dhe republikanë të Senatit nënshkruajnë rezolutën që mbështet aplikimet e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Amerika

Udhëheqësit e lartë demokratë dhe republikanë të Senatit nënshkruajnë rezolutën që mbështet aplikimet e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Më: 24 maj 2022 Në ora: 22:14
Presidenti Biden në takim me përfaqësuesit e Suedisë dhe Finlandës

Udhëheqësit e lartë demokratë dhe republikanë në Senat kanë nënshkruar një rezolutë që mbështet aplikimet e Finlandës dhe Suedisë për t'u bashkuar me NATO-n dhe duke i kërkuar Joe Biden që të përshpejtojë procesin, ka raportuar NBC, transmeton "Bota sot".

Udhëheqësi i shumicës së Senatit Chuck Schumer dhe kreu i pakicës Mitch McConnell thanë se ata po bashkësponsorizonin rezolutën simbolike, e cila sinjalizon mbështetje të fortë dypartiake për dy aplikimet e vendeve evropiane për t'u bashkuar me NATO-n.

Komiteti i Marrëdhënieve me Jashtë do të shënojë rezolutën jodetyruese të enjten.

Senati nuk pritet të miratojë legjislacionin për të miratuar zgjerimin e NATO-s deri në këtë verë.

Ai kërkon mbështetje nga dy të tretat e senatorëve dhe kjo pritet të kalojë lehtësisht

.Rezoluta prej katër faqesh thotë se pushtimi rus i Ukrainës "ka ndryshuar në mënyrë dramatike situatën e sigurisë në Evropë" dhe se zgjerimi i NATO-s është kritik për të garantuar sigurinë e SHBA-së dhe aleatëve të saj evropianë.

Ai gjithashtu i bën thirrje administratës Biden të "lëvizë me shpejtësi" për të plotësuar të gjitha dokumentet dhe raportet e nevojshme që Senati të nënshkruajë zgjerimin e NATO-s dhe u kërkon anëtarëve të tjerë të NATO-s që të përfundojnë shpejt proceset e tyre të ratifikimit./M.L.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat