Prodhuesi turk merr çmimin për “pistoletën e vitit” në SHBA për herë të katërt

Amerika

Prodhuesi turk merr çmimin për “pistoletën e vitit” në SHBA për herë të katërt

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 17:48
Foto ilustrim

Prodhuesi turk i pistoletave CANiK ka marrë çmimin “Pistola e Vitit” me SFx RIVAL-in e tij në Industry Choice Awards-ICA 2022, i konsideruar si një nga çmimet më të rëndësishme të industrisë së armëve në SHBA, ka thënë kompania të enjten.

Sipas mediave turke, ky vit është hera e katërt që CANiK ka arritur të marrë këtë çmim në gjashtë vitet e fundit.

CANiK, një nga prodhuesit kryesorë në botë të armëve të lehta që vepron nën Samsun Yurt Savunma (SYS), e kishte marrë më parë këtë çmim me TP9 SFx në 2017, TP9 ELITE COMBAT në 2019 dhe TP9 ELITE SC në 2020.

Menaxheri i Përgjithshëm i SYS, C. Utku Aral, pikëpamjet e të cilit u përfshinë në deklaratën e kompanisë, deklaroi se ndërsa marka CANiK është rritur nga Turqia në tregjet globale, ajo ka dëshmuar cilësinë e saj në mbarë botën.

Duke thënë se ato vazhdojnë të rriten në SHBA, Aral tha: “Me produktet tona, të cilat janë një pasqyrim i historisë sonë të rrënjosur thellë dhe inovative, ne i shtojmë një vlerë të kualifikuar jo vetëm kompanisë, por edhe industrisë turke të mbrojtjes”.

ICA, ku asnjë kompani nuk pranohet si anëtare apo sponsorizuese, bën vlerësime për pistoletat kryesisht pa dijeninë e kompanive. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat