Përmbytjet në Kentaki: Numri i të vdekurve shkon në 37

Amerika

Përmbytjet në Kentaki: Numri i të vdekurve shkon në 37

Më: 2 gusht 2022 Në ora: 11:11
Kentaki

Të paktën 37 persona kanë vdekur tani nga përmbytjet në Kentakin lindor, teksa rajoni po përgatitet për më shumë reshje.

Të paktën gjashtë fëmijë, përfshirë katër vëllezër e motra, të moshës një deri në tetë, të cilët thuhet se u morën nga duart e prindërve të tyre janë në mesin e të vdekurve.

Guvernatori i Kentakit, Andy Beshear, tha se numri i të vdekurve do të vazhdojë të rritet pasi qindra persona mbetën të pagjetur.

Më shumë se 12,000 familje kanë mbetur pa energji elektrike dhe qindra shtëpi dhe biznese janë përmbytur.

Dëmtimi i rrugëve, urave dhe infrastrukturës do të kushtojë miliona dollarë për t’u rregulluar, tha guvernatori të hënën, shkruan BBC.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat