ShBA fut në listë të zezë zëvendëspresidentin e Paraguajit

Amerika

ShBA fut në listë të zezë zëvendëspresidentin e Paraguajit

Më: 12 gusht 2022 Në ora: 21:03
Hugo Velazquez Moreno

ShBA fut në listë të zezë zëvendëspresidentin e Paraguajit.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë futur në “listën e zezë” zëvendëspresidentin e Paraguajit, Hugo Velazquez Moreno me akuzën për përfshirje në korrupsion.

Velázquez mohoi akuzat për korrupsion, por tha se do të hiqte dorë nga kandidatura e tij presidenciale dhe do t’i paraqiste dorëheqjen Kongresit javën e ardhshme, në mënyrë që të mund të mbrohej kundër akuzave.

Përfshirja e Velázquez në listën e korrupsionit, e shpallur nga ambasadori i SHBA-së në Paraguaj, Marc Ostfield të premten në mëngjes, tronditi botën politike të Paraguajit jo vetëm për shkak të rolit të Morenos në administratën e presidentit Mario Abdo Benítez, por edhe sepse ai shihet si një pretendent kryesor për t’u bërë president, raportojnë mediat e huaja. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat