Momenti i tmerrshëm kur një helikopter përplaset për telat e energjisë elektrike dhe rrëzohet në Brazil – të gjithë në bord mbijetojnë mrekullisht

Amerika

Momenti i tmerrshëm kur një helikopter përplaset për telat e energjisë elektrike dhe rrëzohet në Brazil – të gjithë në bord mbijetojnë mrekullisht

Më: 22 shtator 2022 Në ora: 18:03
Foto nga vendi i ngjarjes

Një kongresmen, një nënkryetar bashkie dhe dy persona të tjerë, përfshirë pilotin, mbijetuan mrekullisht pasi helikopteri me të cilin po fluturonin u përplasë në një linjë elektrike dhe u rrëzua në shtetin brazilian juglindor të Minas Gerais të mërkurën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, aeroplani po përgatitej për ulje në një fushë futbolli në komunën e Engenheiro Caldas, kur aksidentalisht ra në kontakt me linjën kabllore.

Dhe ndikimi i përplasjes shkaktoi një shkëndijë elektrike përpara se helikopteri të rrëzohej në një zonë kënetore.

Kështu, linja e prishur e energjisë gjeneroi një zjarr që u përhap në të gjithë tokën, tha departamenti i zjarrfikësve.

Deputeti federal i Minas Gerais, Hercilio Diniz, i cili kandidon për rizgjedhje, për fat të mirë ishte në gjendje të dilte nga rrënojat me njolla gjaku në fytyrën dhe veshjet e tij.

Nënkryetari i bashkisë së Governador Valadares, David Barraso, sekretari i shtypit i fushatës, Luciano Viana dhe piloti Fabiano Rufino, u lënduan të gjithë.

Të katër të mbijetuarit u dërguan me urgjencë në Spitalin Komunal në Governador Valadares për trajtim.

Sipas një deklarate të lëshuar nga zyra e Diniz, Barraso ishte në kujdesin intensiv me fraktura në brinjë dhe gjithashtu pësoi probleme në mushkëri.

Sipas Agjencisë Kombëtare të Aviacionit Civil, helikopteri ishte pjesë e një flote avionësh në pronësi të një Rotorfly Táxi Aéreo, një kompani lokale taksi ajrore.

Kompania tha se mirëmbajtja e kërkuar e helikopterit ishte e përditësuar, raportoi gazeta braziliane O Globo.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat