​SHBA: Nuk jemi në dijeni për ndryshimin e shtetësisë së Snowden

Amerika

​SHBA: Nuk jemi në dijeni për ndryshimin e shtetësisë së Snowden

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 21:36
Edward Snowden

Departamenti Amerikan i Shtetit nuk është në dijeni të ndonjë ndryshimi në shtetësinë e Edward Snowden.

Deklarata është bërë sot nga zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price lidhur me informacionin se Snowden i është dhënë shtetësia ruse.

Ai shtoi se qëndrimi i Uashingtonit në lidhje me ish-spiunin amerikan nuk ka ndryshuar.

Më herët gjatë ditës së sotme, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret që i jep nënshtetësinë ruse ish-këshilltarit të Agjencisë Kombëtare të Inteligjencës Amerikane (NSA) Edward Snowden.

Snowden ka jetuar në mërgim në Rusi që nga viti 2013 pasi ai publikoi informacione top-sekret në lidhje me programet e mbikëqyrjes së inteligjencës amerikane.

SHBA po e kërkon Snowden për spiunazh pasi ai dha informacione të klasifikuara për gazetat “Washington Post” dhe “Guardian”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat