Më shumë se 700 shpëtime në Florida ndërsa 'stuhia historike' shkon drejt Karolinës së Jugut

Amerika

Më shumë se 700 shpëtime në Florida ndërsa 'stuhia historike' shkon drejt Karolinës së Jugut

Nga: H.O. Më: 30 shtator 2022 Në ora: 07:02
Pamje nga vendi i ngjarjes

Me gjithë bregun e Karolinës së Jugut nën një paralajmërim uragani, një rrymë e vazhdueshme automjetesh u larguan nga Charleston të enjten, shumë prej të cilave ka të ngjarë t'i kushtojnë vëmendje paralajmërimeve të zyrtarëve për të kërkuar tokë më të lartë. Virinat e dyqaneve ishin mbushur me thasë me rërë për të shmangur nivelet e larta të ujit në një zonë të prirur ndaj përmbytjeve.

Përgjatë zonës së Baterisë në skajin jugor të gadishullit 350-vjeçar të qytetit, vendasit dhe turistët bënë selfie në sfondin e rrëmujshëm të kapakëve të bardhë në Charleston Harbor teksa palmat përkuleshin nga era e furishme.

Me erërat që arrinin deri në 80 mph (129 km/h) afër mesnatës së të enjtes, Ian parashikohej të shtynte një stuhi prej 1.5 metrash në zonat bregdetare të Gjeorgjisë dhe Karolinave.

Reshjet deri në 8 inç (20 centimetra) kërcënuan përmbytje nga Karolina e Jugut në Virxhinia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat