Charleston, ku Ian pritet të arrijë në tokë, mund të jetë veçanërisht në rrezik nga përmbytjet

Amerika

Charleston, ku Ian pritet të arrijë në tokë, mund të jetë veçanërisht në rrezik nga përmbytjet

Nga: H.O. Më: 30 shtator 2022 Në ora: 07:46
Një pjesë e thyer e urës midis ishullit Sanibel dhe Fort Myers

Një raport i autorizuar nga qyteti i publikuar në nëntor 2020 zbuloi se rreth 90% e të gjitha pronave të banimit ishin të prekshme nga përmbytjet e stuhisë.

Pjesë të Karolinës së Jugut veri-lindore, afër Charleston, mund të përjetojnë gjithashtu deri në 8 inç shi.

Shpërthimet e parashikuara të stuhisë nuk ishin aq të rënda sa ato të lëshuara nga NHC kur stuhia po i afrohej Floridas. Edisto Beach, Karolina e Jugut, një destinacion turistik rreth 30 milje në jug të Charleston, pritej të shihte një rritje prej 4 deri në 7 këmbë.

Guvernatori i Karolinës së Veriut, Roy Cooper, u bëri thirrje banorëve të "marrin masat e nevojshme", duke paralajmëruar për përmbytje të mundshme, rrëshqitje dheu dhe tornado. "Kjo stuhi është ende e rrezikshme," tha Cooper.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat