Si zhduku uragani një lagje të tërë në SHBA

Amerika

Si zhduku uragani një lagje të tërë në SHBA

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 07:12
Shkatërrimi i lagjes nga Uragani në SHBA

Qyteti Fort Myers në Florida do të kalojë në shtetrrethim pas orës 18:00 pas raportimeve të shumtë për grabitje në bizneset e shkatërruara nga uragani Ian.

Ndërsa autoritetet në Florida janë duke llogaritur dëmet kolosale çmenduria e motit, një zonë bregdetare në Fort Myers është shkatërruar thuajse tërësisht pas kalimit të një prej stuhive më të forta në historinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ndërkohë, më shumë se 20 persona janë konfirmuar të vdekur deri tani, ndërsa ekziston frika se numri mund të jetë shumë më i lartë.

Presidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi se Ian mund të jetë një prej uraganeve më vdekjeprurës në historinë e Floridas, me humbje të konsiderueshme jetësh njerëzore.

Image
Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat