Zgjedhjet në SHBA: Republikanët me fitore të ngushtë në Dhomën e Përfaqësuesve

Amerika

Zgjedhjet në SHBA: Republikanët me fitore të ngushtë në Dhomën e Përfaqësuesve

Më: 17 nëntor 2022 Në ora: 12:21
Foto ilustrim

Republikanët kanë siguruar 218 vendet e nevojshme për një shumicë në dhomën e ulët të Kongresit një javë pas zgjedhjeve të mesmandatit, sipas projektimeve të mediumeve amerikane.

Përderisa diferenca e partisë në Dhomën e Përfaqësuesve është e pakët, mjafton që të pengojë agjendën e Presidentit Joe Biden, për dy vitet e ardhshme.

Kevin McCarthy, udhëheqësi i republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve, festoi rezultatin.

Por demokratët do të ruajnë kontrollin e dhomës së sipërme, Senatit.

Kongresi i ri do të mblidhet në janar

Republikanët - të cilët kishin shpresuar të rifitonin kontrollin e të dy dhomave - performuan nën pritshmëritë në zgjedhjet e mesmandatit të javës së kaluar.

Por ata fituan vendin që u nevojitej për shumicën e tyre në Dhomën e Përfaqësuesve të mërkurën, kur distrikti i 27-të i Kalifornisë shkoi te Mike Garcia.

Partia Republikane tani parashikohet të fitojë 218-223 vende në Dhomën e Përfaqësuesve prej 435 vendesh, sipas CBS.

Por me votat në disa gara të ngushta ku ende po numërohen votat, shumica e tyre mund të mos jenë të qarta për ditë apo edhe javë.

McCarthy, i cili u zgjodh nga republikanët të martën si kandidati i tyre për të zëvendësuar demokraten Nancy Pelosi si kryetaren e ardhshme të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se dhoma ishte "ndryshuar zyrtarisht".

"Amerikanët janë gati për një drejtim të ri dhe republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve janë gati të japin rezultat," shkroi kongresmeni nga Kalifornia të mërkurën mbrëma.

Për t'u zgjedhur Kryetar, udhëheqësi i pakicës republikane në Dhomën e Përfaqësuesve duhet të fitojë mbështetjen e shumicës nga 435 anëtarët e Dhomës së plotë.

Gruaja e parë që mbajti këtë post, zonja Pelosi, 82, nuk tha asgjë në deklaratën e saj për shtyp nëse planifikonte të qëndronte si udhëheqëse e pakicës, mes spekulimeve në Uashington për të ardhmen e saj./REL

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat