​Pelosi thotë se ajo nuk do të kërkojë rol udhëheqës në Kongresin e ardhshëm të SHBA

Amerika

​Pelosi thotë se ajo nuk do të kërkojë rol udhëheqës në Kongresin e ardhshëm të SHBA

Më: 17 nëntor 2022 Në ora: 19:08
Nancy Pelosi

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve që po largohet, Nancy Pelosi njoftoi të enjten se nuk do të kërkojë një post udhëheqës në Kongresin e ardhshëm, duke u larguar nga postet e larta që ka mbajtur për dy dekada.

Pelosi mbetet gruaja e parë që mban mantelin e kryeparlamentarit dhe vendimi i saj për t'u larguar nga lidershipi demokrat është një moment vendimtar për partinë ndërsa përgatitet të zgjedhë liderët e saj të rinj të lartë një javë pas Ditës së Falënderimeve.

"Për mua, ka ardhur ora që një brez i ri të udhëheqë grupin demokratik që unë e respektoj aq thellë dhe jam mirënjohës që kaq shumë janë të gatshëm dhe të gatshëm të mbajnë mbi supe këtë përgjegjësi të jashtëzakonshme," tha Pelosi në Dhomën e Përfaqësuesve.

Vendimi i Pelosit vjen javën që demokratët e humbën zyrtarisht Dhomën e Përfaqësuesve ndaj republikanëve pas zgjedhjeve afatmesme të 8 nëntorit.

Ndërsa republikanët dolën fitimtarë, demokratët ishin në gjendje të parandalonin një sulm të humbjeve të referuara në bisedë si "vala e kuqe".

Republikanët tani ka të ngjarë të kenë një shumicë të ngushtë njëshifrore në Kongresin e ardhshëm, duke e komplikuar aftësinë e tyre për të qeverisur ndërsa përpiqen të pengojnë agjendën legjislative të presidentit Joe Biden gjatë dy viteve të fundit të mandatit të tij.

Udhëheqësi republikan Kevin McCarthy ka mbyllur rolin udhëheqës të partisë përpara votimit në janar për të vendosur kryetarin e ardhshëm. Ky votim do të kërkojë që ai të sigurojë votat e pothuajse çdo republikani të Dhomës së Përfaqësuesve me 218 vota të nevojshme për të pretenduar mantelin.

Republikanët janë planifikuar të mbajnë një grusht më shumë vende sesa shumica e plotë e nevojshme për të kërkuar kontrollin e dhomës prej 435 anëtarësh.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat