Të shtëna me armë në dy shkolla në Brazil, 3 të vdekur dhe 13 të plagosur

Amerika

Të shtëna me armë në dy shkolla në Brazil, 3 të vdekur dhe 13 të plagosur

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 07:03
Foto ilustrim

Një ish-nxënës i armatosur me një pistoletë gjysmë automatike dhe i veshur me një jelek antiplumb qëlloi për vdekje tre persona dhe plagosi 13 të tjerë pasi hyri në dy shkolla në Brazilin juglindor, thanë autoritetet.

Të shtënat ndodhën në një shkollë publike me nxënës të shkollave fillore dhe të mesme dhe në një shkollë private, të dyja të vendosura në të njëjtën rrugë në qytetin e vogël të Aracruz në shtetin Espirito Santo, tha në një deklaratë sekretariati i sigurisë publike të shtetit. Dy mësues dhe një nxënës u vranë.

Përafërsisht katër orë më vonë, sulmuesi, i identifikuar si një djalë 16-vjeçar që studionte në shkollën publike, u arrestua nga policia, tha guvernatori i Espirito Santo, Renato Casagrande. Autoritetet nuk e publikuan emrin e të dyshuarit.

Pamjet e kamerave të sigurisë treguan sulmuesin të veshur me një jelek antiplumb dhe duke përdorur një pistoletë gjysmë automatike për sulmet, tha sekretari i sigurisë publike në Espirito Santo, Marcio Celante në një video të siguruar nga zyra e shtypit e sekretariatit. Casagrande tha se arma i përket babait të ish-studentit, një oficer policie ushtarake.

Përveç viktimave, 13 persona u plagosën, duke përfshirë nëntë instruktorë, tha Celante, i cili vuri në dukje se në shkollën publike sulmuesi hyri në sallën e mësuesve pasi theu një bravë. Gjashtë nga të plagosurit, përfshirë dy fëmijë, u shtruan në spital.

Të shtënat në shkolla janë të rralla në Brazil, por kanë ndodhur me frekuencë disi më të madhe vitet e fundit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat