​Inflacioni i tetorit në SHBA 6 për qind me bazë vjetore

Amerika

​Inflacioni i tetorit në SHBA 6 për qind me bazë vjetore

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 17:41
Foto ilustrim

Çmimet e produkteve dhe shërbimeve për konsum personal në Shtetet e Bashkuara u rritën në tetor me 0.3 për qind në baza mujore dhe në bazë vjetore me 6 për qind, njoftoi sot Departamenti i Tregtisë.

Norma mujore e rritjes së inflacionit në tetor është e njëjtë me muajin paraardhës, ndërkohë që norma vjetore është ulur nga niveli i shtatorit prej 6.3 për qind, raporton CNBC, duke vlerësuar se ky është një sinjal se rritja e çmimeve të paktën mund të stabilizohet.

Inflacioni bazë, i cili përjashton çmimet e ushqimeve dhe energjisë, u rrit me 0.2 për qind për muajin dhe me 5 për qind krahasuar me tetorin 2021. Normat e rritjes mujore dhe vjetore të inflacionit bazë u ngadalësuan në krahasim me shtatorin, kur qëndruan në 0.5 për qind dhe 5.2. për qind, respektivisht.

Departamenti i Tregtisë raportoi gjithashtu se pagat u rritën 0.7 për qind për muajin dhe se shpenzimet konsumatore u rritën me 0.8 për qind.

Një tjetër raport i veçantë i rëndësishëm tregoi se treguesi i ndjekur nga afër i aktivitetit prodhues në SHBA në nëntor regjistroi vlerat më të ulëta në dy vitet e gjysmë të fundit, shton CNBC.

Indeksi i menaxherëve të blerjeve të prodhimit ishte 49 për qind, duke treguar nivelin e kërkesës së produktit të matur me vëllimin e aktivitetit të porositjes në më shumë se 300 fabrika në SHBA.

Ky tregues është 1,2 pikë përqindje nën nivelin e tetorit dhe më i ulëti që nga maji 2020, kur shpërtheu pandemia e COVID.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat