​Iu gjetën dokumente të falsifikuara, Biden: Nuk pendohem, do zbulohet se nuk është asgjë shqetësuese

Amerika

​Iu gjetën dokumente të falsifikuara, Biden: Nuk pendohem, do zbulohet se nuk është asgjë shqetësuese

Më: 20 janar 2023 Në ora: 09:39
Joe Biden

Presidenti i SHBA, Joe Biden, u përpoq të zvogëlojë çështjen e zbulimit të dokumenteve konfidenciale dhe të klasifikuara të gjetura në qendrën e studimit dhe shtëpinë e tij të familjes, duke thënë se "nuk është asgjë".

"Dëgjoni, ne gjetëm disa dokumente që ishin klasifikuar në vende ku nuk duhet të ishin, ia dorëzuam menjëherë Arkivit dhe Departamentit të Drejtësisë. Mendoj se do të zbuloni se nuk është asgjë. Nuk pendohem për asgjë. Unë bëra atë që më thanë avokatët e mi. Pikërisht kështu bëra", tha presidenti amerikan gjatë një vizite në Kalifornia, një shtet që është goditur nga një seri stuhish dhe përmbytjesh shkatërruese që kanë vrarë dhjetëra persona në javët e fundit.

Çështja e dokumenteve të klasifikuara është veçanërisht e ndjeshme për Biden, veçanërisht në këtë moment kur ai përgatitet të njoftojë nëse do të kandidojë sërish për president në vitin 2024, si dhe për demokratët në tërësi.

Dokumentet e para të klasifikuara u gjetën më 2 nëntor në Qendrën Penn Biden, një institut kërkimi në Uashington ku Joe Biden dikur kishte një zyrë, dhe në dhjetor në shtëpinë e tij në Wilmington./ rtsh

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat