Udhëheqësit e Kongresit kërkojnë që SHBA, të dërgojë tanke në Ukrainë!

Amerika

Udhëheqësit e Kongresit kërkojnë që SHBA, të dërgojë tanke në Ukrainë!

Më: 22 janar 2023 Në ora: 19:19
Michael McCaul

Veprime të përbashkëta ndaj Rusisë okupuese janë të domosdoshme kur ajo ka njoftuar për zgjerime të mëdha në numër njerëzve dhe armëve për ushtrinë e saj.
Disa udhëheqës në Kongresin e SHBA thonë se SHBA duhet të dërgojë tanke në Ukrainë vetëm për të siguruar që Gjermania të pranojë të dërgojë tanket e saj.

Deklaratat vijnë në programin politik “Kjo Javë” në ABC.

Kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, republikani Michael McCaul, beson se edhe një tank amerikan Abrams, ose vetëm premtimi për një të tillë, do të mjaftojë që vendet e tjera aleate t'i lejojnë vetes të dërgojnë tanket e tyre në forcat ukrainase.

Një numër vendesh evropiane kanë shprehur dëshirën për të dërguar tanke në Ukrainë, derisa Britania tashmë ka vendosur ta bëjë këtë.

Megjithatë, shumë vende që kanë tanke Leopard të prodhimit gjerman duhet të kenë pëlqimin gjerman për t'i dërguar ato, andaj Gjermania ka treguar se nuk do ta japë këto derisa SHBA të dërgojë tanket Abrams.

Autoritetet amerikane, nga ana e tyre, kanë thënë se tanket Abrams janë shumë të komplikuara dhe të shtrenjta dhe për këtë arsye kanë hezituar t'i dërgojnë ato vetë. Senatori demokrat Chris Coons dëshiron ta ndryshojë këtë.

Nëse na kërkojnë të dërgojmë disa Abrams për të zhbllokuar mundësinë e tankeve Leopard nga Gjermania, Polonia dhe aleatët e tjerë, unë do ta mbështes këtë, thotë ai.

Një zëdhënës gjerman mohoi të premten se dërgesat e tankeve Leopard janë të lidhura me, nëse SHBA do të furnizojë tanke Abrams.!
 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat