Në kërkim për dokumente të klasifikuara, FBI do të kontrollojë shtëpinë e Mike Pence

Amerika

Në kërkim për dokumente të klasifikuara, FBI do të kontrollojë shtëpinë e Mike Pence

Më: 2 shkurt 2023 Në ora: 19:46
Mike Pence

Policia federale do të kontrollojë shtëpinë e ish-zëvendëspresidentit amerikan Mike Pence në kërkim të dokumenteve të klasifikuara, raporton Wall Street Journal duke cituar burime me njohuri për rastin.

Departamenti i Drejtësisë po flet me përfaqësuesit ligjorë të Pence për të caktuar hetimin. Avokatët e Pence nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment për këtë histori.

Sipas CNN, zyra e ish-zëvendëspresidentit do të kontrollohet gjithashtu.

Në janar, avokati i ish-zëvendës presidentit, Greg Jacobs, zbuloi se dokumente të klasifikuara u gjetën në shtëpinë e tij në Indiana dhe se ai ia dorëzoi ato FBI-së. Ai tha se ishte një “numër i vogël dokumentesh që mund të përmbajnë informacione të ndjeshme ose konfidenciale”.

Duke cituar një burim të afërt me Pence, gazeta thotë se këshilltarët e tij ligjorë besojnë se hetimi i mëparshëm ishte shterues dhe nuk besojnë se ka ndonjë dokument tjetër të klasifikuar.

Dokumentet e harruara të klasifikuara janë gjetur edhe në shtëpitë e ish-presidentit Donald Trump dhe presidentit aktual Joe Biden, që nga koha kur ai ishte nënkryetar i Barack Obamës. Të dy janë duke u hetuar nga Departamenti i Drejtësisë për keqpërdorim të materialeve të klasifikuara.

Të mërkurën, agjentët e FBI kontrolluan shtëpinë e pushimit të Biden në Delaware, por nuk gjetën dokumente të klasifikuara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat