Biden lëshon urdhër ekzekutiv për kontrollin e armëve

Amerika

Biden lëshon urdhër ekzekutiv për kontrollin e armëve

Më: 14 mars 2023 Në ora: 17:58
Foto ilustrim

Presidenti amerikan, Joe Biden, pritet të lëshojë një urdhër ekzekutiv, që ka për synim rritjen e numrit të kontrolleve të së kaluarës para shitjes së armëve.

Presidenti demokrat do ta nënshkruajë këtë masë gjatë vizitës së tij të martën në Monterey Park, Kaliforni, ku një sulmues vrau 11 njerëz në muajin janar, shkruan BBC.

Por, masa mbi kontrollin e armëve duket se nuk është e ngjashme në Uashington.

Vitin e kaluar, Biden nënshkroi një masë të zvogëlimit të dhunës me armë që të hyjë në fuqi dhe shpeshherë ka kërkuar nga Kongresi të bëjë më shumë për atë që quan një “epidemi”.

Mirëpo, thirrja e tij për ndalim të sulmeve me armë, kontrolle të përgjithshme të të kaluarës të blerësit të armëve dhe anulimit të imunitetit të prodhuesve të armëve nga ndjekja penale vështirë se mund të kalojë, përderisa republikanët kontrollojnë Dhomën e Përfaqësuesve.

Urdhri ekzekutiv i Biden, i cili nuk kërkon miratimin e Kongresit – e pranon këtë realitet politik dhe parashtron disa veprime brenda autoritetit të tij, duke filluar me zgjerimin e kontrolleve të historisë.

Kontrollet universale të sfondit – ose kërkesa për të drejtuar informacionin e një blerësi të armëve përmes një bazë të dhënash të FBI-së përpara se të bëhet një shitje – shihen si çelësi për mbylljen e zbrazëtirave ligjore që lejojnë blerjet e ndaluara dhe mbështeten nga një shumicë e gjerë e publikut amerikan. Por, legjislacioni që kërkon kontrolle të historisë kriminale për të gjitha shitjet e armëve ka rënë në Senat, madje edhe disa demokratë e kundërshtojnë atë.

Urdhri i së martës synon të godasë shitësit e armëve që shkelin ligjin.

Presidenti amerikan do t’i drejtojë Prokurorit të Përgjithshëm të SHBA-së të sqarojë përkufizimin ligjor se kush është “i angazhuar në biznesin” e tregtisë së armëve të zjarrit, të hartojë një plan që parandalon tregtarët e armëve të zjarrit, të cilëve u është hequr licenca që të vazhdojnë të shesin dhe të emërtojë dhe turpërojë shitësit e armëve, të cilët shkelin ligjin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat