Shpërthen vullkani Kilauea në Hawai

Amerika

Shpërthen vullkani Kilauea në Hawai

Nga: A.SH Më: 8 qershor 2023 Në ora: 06:26
Vulkani në Hawai

Një nga vullkanet më aktivë në botë ka nisur të shpërthejë pas një pauze tre mujore, përcjell Bota sot.

Një shkëlqim u zbulua në imazhet e ueb-kamerës nga samiti i Kilaueas herët në mëngjes të mërkurën, duke treguar se një shpërthim po ndodhte brenda kraterit Halemaumau, tha Observatori i Vullkanit Havai i Shërbimit Gjeologjik të SHBA.

Imazhet nga maja në ishullin e madh të Hawait tregojnë çarje në bazën e kraterit që gjeneron rrjedha llave në sipërfaqen e dyshemesë së kraterit, tha observatori.

Para lëshimit të njoftimit për shpërthimin, observatori tha se rritja e aktivitetit të tërmeteve dhe ndryshimet në modelet e deformimit të tokës në samitin filluan të martën mbrëma.

"Ne nuk po shohim asnjë shenjë aktiviteti në zonat e çarjes tani," tha Mike Zoeller, një gjeolog me observatorin.

"Nuk ka asnjë arsye për të pritur që kjo të kalojë në një shpërthim çarje që do të kërcënonte çdo komunitet këtu në ishull me rrjedhje llave ose diçka të tillë."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat