Pesë amerikanë të arrestuar në Iran pritet të lirohen sot – mediat sjellin detajet e marrëveshjes ndërmjet dy vendeve

Amerika

Pesë amerikanë të arrestuar në Iran pritet të lirohen sot – mediat sjellin detajet e marrëveshjes ndërmjet dy vendeve

Më: 18 shtator 2023 Në ora: 11:46
Foto ilustrim

Pesë amerikanë që janë burgosur në Iran pritet të lirohen të hënën (sot) si pjesë e një marrëveshjeje më të gjerë SHBA-Iran, ka thënë një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme iraniane.

Duke folur në një konferencë shtypi, zëdhënësi i ministrisë së jashtme Nasser Kanaani tha se lirimi “shpresojmë të përfundojë” së bashku me elementët e tjerë të marrëveshjes.

Dhe një aeroplan i Katarit thuhet se është në gatishmëri në Iran për të sjellë pesë amerikanët në Doha, tha një burim i informuar për detajet e çështjes për CNN të hënën.

Sipas marrëveshjes midis SHBA-së dhe Iranit, 6 miliardë dollarë fonde iraniane që ishin mbajtur në llogari të kufizuara në Korenë e Jugut do të transferoheshin në llogari të kufizuara në banka në Katar.

Zyrtarët iranianë dhe amerikanë janë njoftuar nga Katari se paratë janë transferuar nga Zvicra në llogaritë bankare në Katar, sipas një burimi të informuar për detajet e çështjes.

Zyrtarët e administratës së Joe Biden kanë theksuar se fondet që janë transferuar në llogaritë në Katar do të mund të përdoren vetëm nga Irani për blerje humanitare dhe çdo transaksion do të monitorohet nga Departamenti i Thesarit i SHBA-së.

Marrëveshja përfshin gjithashtu lirimin e pesë iranianëve në paraburgim në SHBA.

Lirimi i amerikanëve do të përfaqësonte një përparim të rëndësishëm diplomatik pas vitesh negociatash të ndërlikuara indirekte midis Uashingtonit dhe Teheranit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat