​Biden i bën homazhe Kennedyt 60 vjet pas vrasjes

Amerika

​Biden i bën homazhe Kennedyt 60 vjet pas vrasjes

Më: 22 nëntor 2023 Në ora: 18:36
John Fitzgerald Kennedy

John Fitzgerald Kennedy u vra më 22 nëntor 1963 në Dallas. Gjashtëdhjetë vjet më vonë, presidenti amerikan Joe Biden e nderoi atë, duke thënë se ai ishte një hero lufte, senator dhe burrë shteti që shënoi historinë amerikane.

“Vdekja e tij ishte një moment përcaktues, një humbje dhe një traumë e madhe që tronditi shpirtin e kombit tonë”, thuhet në deklaratën e Biden.

Ish-presidenti demokrat, i zgjedhur në vitin 1960, kur ishte 43-vjeç, përcaktoi një kurs të qartë për kombin amerikan në kaq shumë çështje të rëndësishme të shekullit të 20-të, nga të drejtat civile te barazia e grave tek e drejta e votës për pagat.

JFK nuk pushoi kurrë së bëri gjithçka që mundi për të ndërtuar Amerikën në përputhje me idealet e tij më të mëdha, tha presidenti aktual amerikan.

Një komision hetimor amerikan arriti në përfundimin në vitin 1964 se JFK u vra nga Lee Harvey Oswald, një ish-marins që jetonte në Bashkimin Sovjetik, dhe se ai e bëri atë i vetëm. Por edhe sot ka shumë teori që kundërshtojnë këto përfundime.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat