Ish-sekretari amerikan i Shtetit vdes në moshën 100-vjeçare

Amerika

Ish-sekretari amerikan i Shtetit vdes në moshën 100-vjeçare

Më: 30 nëntor 2023 Në ora: 06:57
Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, ka vdekur në moshën 100-vjeçare.

Ai shërbeu si diplomati më i lartë i Amerikës dhe këshilltari i sigurisë kombëtare gjatë administratave të Nixon dhe Ford.

Në një deklaratë, Kissinger Associates, një firmë konsulence politike që ai themeloi, tha se ish-diplomati me origjinë gjermane vdiq në shtëpinë e tij në Connecticut, ka raportuar BBC.

Gjatë karrierës së tij të gjatë prej dekadash, Kissinger luajti një rol kyç dhe ndonjëherë polarizues në politikën e jashtme të SHBA-së.

Deklarata nga Kissinger Associates nuk jepte shkakun e vdekjes.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat