SHBA prezanton “Eagle II”, avioni i ri luftarak i mahnit të gjithë - ja shpejtësia marramendëse që mund të arrijë

Amerika

SHBA prezanton “Eagle II”, avioni i ri luftarak i mahnit të gjithë - ja shpejtësia marramendëse që mund të arrijë

Më: 24 shkurt 2024 Në ora: 09:55
Avioni luftarak amerikan F-15EX

Avioni luftarak amerikan F-15EX, i njohur edhe si F-15 Eagle II, mund të arrijë një shpejtësi prej gati 3 Mach kur fluturon pa armë dhe sensorë shtesë. Ky informacion u zbulua dy ditë më parë gjatë shfaqjes ajrore të Singaporit nga punonjësi i Boeing, Rob Novotny.

“Po, ky aeroplan është vërtet i shpejtë”, tha Novotny, një ish-pilot ushtarak amerikan, siç shkruan “Aviation Week”.

Më saktësisht, shpejtësia e versionit të fundit të F-15 të famshëm arriti 2.9 Mach, pra rreth 3580 kilometra në orë në nivelin e detit. Kjo do të thotë se F-15 Egale II arriti një shpejtësi që pak avionë të tjerë mund ta arrinin. Për shembull, gjuajtësi-përgjues rus MiG 31 mund të arrijë një shpejtësi prej 2.83 Mach, megjithëse supozohet se mund të fluturojë më shpejt se 3 Mach, por me rreziqe të shumta - pothuajse të njëjta me paraardhësin e tij, MiG 25.

Për sa i përket ne e dimë, asnjë avion tjetër luftarak i sotëm nuk mund të krahasohet me ato shifra, natyrisht, nuk llogaritet avioni i famshëm spiun SR-71 Blackbird, i cili gjithsesi ka dalë në pension prej 25 vitesh).

Ajo që është e rëndësishme të theksohet është fakti se kjo shpejtësi e avionit Eagle II vlen vetëm për konfigurimin plotësisht "të pastër" të aeroplanit. Me një gamë të plotë armësh, pasi mund të mbajë deri në 12 raketa, dhe tanke të jashtme, sigurisht që ka shpejtësi shumë më të ulëta.

“Dy motorët e tij të mëdhenj General Electric F110-GE-129, secili që zhvillon shtytje 131 kN me pas djegës, janë fantastikë”, tha Novotny, duke shtuar se ai dyshon se F-15EX mund të fluturojë më shpejt se kaq. “Faktori kufizues i shpejtësisë për këtë avion luftarak nuk janë aq aftësitë e tij, por armët dhe pajisjet e tjera që ai mban”, përfundoi ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat