Biden dhe Kishida i Japonisë krijojnë një partneritet të ri, me synim kundër Kinës dhe Rusisë

Amerika

Biden dhe Kishida i Japonisë krijojnë një partneritet të ri, me synim kundër Kinës dhe Rusisë

Më: 11 prill 2024 Në ora: 00:51
Foto nga vendngjarja

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, dhe kryeministri japonez, Fumio Kishida, shpalosën të mërkurën planet për bashkëpunimin ushtarak dhe projektet që variojnë nga raketat tek zbarkimet në Hënë, duke forcuar aleancën e tyre me synimin kundër Kinës dhe Rusisë.

Një konferencë e përbashkët shtypi në Shtëpinë e Bardhë pasqyroi rëndësinë në rritje të Japonisë në skenën botërore dhe për Shtetet e Bashkuara, teksa të dy liderët diskutuan mbi Gazën dhe Izraelin, Ukrainën dhe Rusinë, Korenë e Veriut dhe pika të tjera botërore.

Biden dhe Kishida hodhën poshtë një mosmarrëveshje mbi ofertën e Nippon Steel për U.S. Steel, duke thënë se çështja nuk ishte një faktor kryesor në diskutimet e tyre në një ditë madhështie të Shtëpisë së Bardhë që do të kulmonte në një darkë shtetërore luksoze.

“Ky është përmirësimi më i rëndësishëm në aleancën tonë që kur u krijua për herë të parë”, tha Biden pas rreth dy orësh bisedimesh që u fokusuan në rajonin e trazuar Indo-Paqësor dhe veprimet e Kinës.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre, përfshirë Japoninë, kanë forcuar ushtritë e tyre për të kundërshtuar atë që ata e shohin si një kërcënim në rritje nga Kina në Detin e Kinës Jugore dhe Detin e Kinës Lindore, dhe për të penguar çdo përpjekje për të kapur Tajvanin, një vend i vetëqeverisur. Ishulli që Pekini e konsideron të vetin.

Kishida tha se të dy udhëheqësit diskutuan marrëdhëniet e tensionuara midis Tajvanit dhe Kinës dhe u zotuan të mbështesin rendin ndërkombëtar të bazuar në sundimin e ligjit. Udhëheqësi kinez Xi Jinping tha kohët e fundit ndërhyrja e jashtme nuk mund të ndalonte “bashkimin familjar” të ishullit me Kinën kontinentale, shkruan Reuters.

 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat