​Lufta në Ukrainë, diplomacia e SHBA-së në bisedë aktive me Kongresin

Amerika

​Lufta në Ukrainë, diplomacia e SHBA-së në bisedë aktive me Kongresin

Më: 11 prill 2024 Në ora: 14:38
Ned Price

Departamenti i Shtetit ka qenë në një bisedë aktive me Kongresin e SHBA në lidhje me nevojën për të miratuar ndihmën e mëtejshme për Ukrainën.

Kjo sipas Ned Price, zëvendës përfaqësuesi i SHBA në OKB, i cili mori pjesë në Samitin Ndërkombëtar të kryetarëve të Bashkive në Kishinau, Moldavi, më 11 prill, sipas Ukrinform.

“Ne jemi plotësisht të përshtatur me nevojën e vazhdueshme për të qëndruar me Ukrainën, jo vetëm në mënyrë retorike, por edhe me burime reale. Dhe kështu për shumë muaj tani ne kemi qenë të angazhuar në një bisedë shumë aktive me Kongresin dhe ajo bisedë është në vazhdim", tha Price.

“Por ne kemi dëgjuar nga Kongresi ditë pas dite, nga demokratët dhe nga republikanët, se ata mbështesin solidaritetin e vazhdueshëm me Ukrainën. Unë e di që ka mbështetjen dërrmuese të popullit amerikan, mbështetjen dërrmuese dypartiake të anëtarëve të Kongresit, popullit amerikan, Kongresit të Shteteve të Bashkuara, sigurisht që kjo administratë e kupton imperativin e vazhdimit të qëndrimit me Ukrainën”, tha Price.

Siç raportoi më herët Ukrinform, Kanadaja ka rritur mbështetjen e saj për Ukrainën mes vonesave në miratimin e një pakete të re ndihme nga Kongresi i SHBA-së, sipas ministres kanadeze të financave Chrystia Freeland.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat