Florida goditet nga stuhia, vendi shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Amerika

Florida goditet nga stuhia, vendi shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Më: 11 maj 2024 Në ora: 12:35
Florida

Të paktën një person humbi jetën si pasojë e stuhisë në shtetin amerikan të Floridës ndërsa guvernatori Ron Desantis shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për 12 qarqe në pjesën veriore të shtetit të prekur nga stuhia.

Një grua humbi jetën pas rrëzimit të një pemë në shtëpinë e saj, duke çuar në pesë numrin e personave që kanë humbur jetën nga moti i keq në SHBA, gjatë javës.

Rreth 140,000 njerëz mbetën pa energji elektrike në Florida dhe rreth 200,000 shtëpi dhe biznese të tjera gjithashtu mbetën pa energji nga Misisipi në Karolinën e Veriut.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat