Ekstradohet në SHBA anëtari i rrezikshëm i kartelit Sinaloa

Amerika

Ekstradohet në SHBA anëtari i rrezikshëm i kartelit Sinaloa

Më: 27 maj 2024 Në ora: 00:20
Foto ilustrim

Meksika ka ekstraduar në Shtetet e Bashkuara një personazh të lartë të kartelit të drogës Sinaloa.

Prokurorët pretendojnë se Néstor Isidro Pérez Salas, i njohur si El Nini, ose Slacker, ishte një “vrasës kryesor” që punonte për djemtë e mbretit të drogës Joaquín Guzmán, i njohur ndryshe si El Chapo.

Ai kërkohet në SHBA për trafik droge dhe armësh, të cilat ai i mohon.

Zyrtarët amerikanë kishin ofruar një shpërblim prej 3 milion dollarësh (2.4 milion £) për informacione që çonin në kapjen e tij.

Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Merrick Garland duke folur pas ekstradimit të shtunën, pretendoi se El Nini ishte një nga sicarios e kartelit, ose vrasës me pagesë.

El Nini “ishte përgjegjës për vrasjen, torturimin dhe rrëmbimin e rivalëve dhe dëshmitarëve që kërcënuan ndërmarrjen kriminale të kartelit të trafikut të drogës,” tha Garland.

Prokurorët amerikanë pretenduan se El Nini ishte ngarkuar me rrëmbimin, torturimin dhe vrasjen e trafikantëve rivalë të drogës. Ai u ndalua në bastionin e organizatës në Culiacán, kryeqyteti i shtetit të Sinaloa, i cili i jep emrin e tij kartelit.

Arrestimi është pjesë e një përpjekjeje të autoriteteve amerikane dhe meksikane për të frenuar rrjedhën e fentanilit përtej kufirit meksiko-amerikan.

Droga kontribuon në vdekjen e dhjetëra mijëra personave në SHBA çdo vit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat