Thatësirat dhe ngricat detyrojnë 13,000 familje të largohen nga shtëpitë e tyre në Bolivi

Amerika

Thatësirat dhe ngricat detyrojnë 13,000 familje të largohen nga shtëpitë e tyre në Bolivi

Më: 7 qershor 2024 Në ora: 06:03
Foto ilustrim

Thatësirat e mëdha dhe ngricat kanë prekur të paktën 39 komuna në Bolivi, duke shkatërruar të korrat dhe duke detyruar 13,000 familje të largohen nga shtëpitë e tyre, tha një zyrtar i lartë.

“Ne presim një ndikim të rëndësishëm për shkak të mungesës së ujit,” tha Juan Carlos Calvimontes, zëvendësministër i mbrojtjes civile i Bolivisë, në një konferencë shtypi, duke shtuar se periudha e thatësirës sapo kishte filluar.

Sipas një raporti nga Ministria e Mbrojtjes Civile, thatësira po prek komunat në departamentet boliviane të Santa Cruz, La Paz, Beni dhe Potosi.

Ndërkohë, ngricat dhe stuhitë e breshërit kanë bërë kërdinë në 30 bashki, duke prekur 32,687 familje dhe duke detyruar 13,448 familje të shpërnguleshin.

Zyrtarët qeveritarë do të takohen me udhëheqësit lokalë për të koordinuar dërgimin e ndihmave humanitare për ato familje, tha Calvimontes.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat