​SHBA sanksionon Kaspersky për rreziqe kibernetike

Amerika

​SHBA sanksionon Kaspersky për rreziqe kibernetike

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 20:49
Joe Biden

Departamenti Amerikan i Thesarit vendosi sanksione ndaj 12 personave në role të larta drejtuese në Kaspersky Lab, një kompani ruse e sigurisë kibernetike dhe antiviruseve.

“Veprimi i sotëm kundër udhëheqjes së Kaspersky Lab nënvizon angazhimin tonë për të garantuar integritetin e domenit tonë kibernetik dhe për të mbrojtur qytetarët tanë kundër kërcënimeve me qëllim të keq kibernetik”, tha në një deklaratë nënsekretari i Thesarit për Terrorizmin dhe Inteligjencën Financiare, Brian Nelson.

Shtetet e Bashkuara do të ndërmarrin veprime aty ku është e nevojshme për të mbajtur përgjegjës ata që do të kërkonin të lehtësonin ose të mundësonin ndryshe këto aktivitete, shtoi Nelson.

Sanksionet kishin në shënjestër udhëheqjen e kompanisë duke përfshirë shefin e zhvillimit të biznesit, shefin operativ, zyrtarin ligjor dhe të tjerë. Megjithatë, Departamenti nuk caktoi Shefin Ekzekutiv, Eugene Kaspersky apo vetë kompaninë.

Deklarata erdhi një ditë pasi administrata e Biden njoftoi planet për të ndaluar shitjen e softuerit antivirus të Kaspersky për shkak të lidhjeve të supozuara të tij me Kremlinin.

“Kaspersky i nënshtrohet juridiksionit, kontrollit ose drejtimit të qeverisë ruse, e cila mund të shfrytëzojë qasjen e privilegjuar për të marrë të dhëna të ndjeshme, duke përfshirë informacionin personal, ose të anashkalojë masat e sigurisë kibernetike, duke paraqitur kështu një rrezik të papranueshëm për sigurinë kombëtare ose sigurinë dhe sigurinë e SHBA-së dhe sigurinë e personave amerikanë”, tha Departamenti i Shtetit të premten.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat