Gëzuar ditëlindjen, Zek Nokshiqi i Plavë-Gucisë, i Malësisë së Gjakovës, i Teksasit në Shba...! - Bota Sot
Gëzuar ditëlindjen, Zek Nokshiqi i Plavë-Gucisë, i Malësisë së Gjakovës, i Teksasit në Shba...!

Amerika

Gëzuar ditëlindjen, Zek Nokshiqi i Plavë-Gucisë, i Malësisë së Gjakovës, i Teksasit në Shba...!

Më: 28 nëntor 2019 Në ora: 17:38
Zek Nokshiqi

Gëzuar Ditëlindjen djali i Nokshiqit legjendar të historisë kombëtare, lindur e rritur në Malësi të Gjakovës, prej dekadash në Teksasin e Bushëve të Amerikës!

Çmohet lart Shqiptarisht e Kombëtarisht kontributi Yt për Kombin Tand:

-Si nënkryetar i Qëndres Kulturore Shqiptaro-Amerikane në Teksas (SHBA), që këto ditë ndërmorët edhe nismën tjetër: Aksionin për të Ndihmuar të Prekurit nga Tërmeti në Shqipëri!

- Si nismëtari punëmiri e punëkryemi i Aksionit Humanitar Kombëtar drejt përfundimit për Rregullimin e Varrezave të Nokshqit legjendar në Plavë-Guci, pasi Beteja e Nokshiqit në kohën e Lidhjes së Prizrenit është "Parathënia" e Shpalljes së Pavarësisë në Vlorën e 1912-tës; beteja ku për herë të parë e të vetme Shqiptarët luftuan kundër 7 Fuqive të Mëdha të Kongresit të Berlinit e dy principatave fqinjë ballkanike, beteja që për herë të parë u ngrit në front lufte masive të organizuar Flamuri Kombëtar Shqiptar...

-Si veprimtar atdhetar e kulturor i kahershëm dhe i përhershëm, humanist, i vlerësuar me Çmimin e Madh "Dardania" (1 gusht 2019, në Plavë-Guci).

-  Si Kordinator në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i “Gazeta e Alpeve”- Gazetë Rajonale, PanShqiptare, NdërBallkanike.

Gëzuar Ditëlindjen Tuaj në Ditën e Pavarësisë në Teksasin e Bushëve në SHBA, e cila përkon dhe me Ditën e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë dhe me Mbramjen e Madhe Festive të Shqiptarëve të Teksasit të Amerikës, në mbrëmjen e sotme, për Ditën e Flamurit tonë Kombëtar Shqiptar!

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat