Dikur refugjat në SHBA, sot ky deçanas ushqen falas të prekurit nga stuhia Harvey - Bota Sot
Dikur refugjat në SHBA, sot ky deçanas ushqen falas të prekurit nga stuhia Harvey

Amerika

Dikur refugjat në SHBA, sot ky deçanas ushqen falas të prekurit nga stuhia Harvey

Më: 2 shtator 2017 Në ora: 18:46
Kujtim Lokaj

Një shqiptar nga Kosova, që gjatë luftës në Kosovë iu desh të largohej nga vendi dhe të udhëtonte për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nuk ka harruar tmerrin nëpër të cilin kishte kalur dikur dhe tani po ndihmon amerikanët që lëshuan shtëpitë e tyre për shkak të uraganit Harvey, që ka prekur një pjesë të SHBA-ve.

Tani Kujtim Lokaj nga Deçani, pronar i një restoranti në Dallas të SHBA-ve, po ushqen falas të prekurit nga Harvey.

Ai ka shërbyer mbi 300 vakte për të ikurit nga shtëpitë e tyre.

Për Kujtim Lokajn, televizioni CBS ka realizuar një kronikë ku Kujtimi tregon arsyen se përse po ndihmon ata që kanë mbetur pa shtëpi për shkak të Harveyt.

“Është ndjenjë e njëjtë sikur atëherë kur u desh të linim Kosovën, prej nga jam, dhe u larguam pa pasur asgjë tjetër me vete pos rrobave në trup. Udhëtuam për ditë të tëra për në një vend tjetër, pa e ditur se ku do të flemë, ku do të hamë dhe kjo është një situatë shumë e vështirë. Prandaj, çfarëdo që mund të bëj sot për të ndihmuar, për mua është një privilegj”, ka thënë Lokaj në një intervistë për CBS.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat