Festimi i Bajramit në Queens, Nju Jork - Bota Sot
Festimi i Bajramit në Queens, Nju Jork

Amerika

E hënë, 19 nëntor 2018

Festimi i Bajramit në Queens, Nju Jork

Nga: Beqir SINA - New York Më: 15 qershor 2018 Në ora: 19:23

Pas 30 ditëve të Muajit të Ramazanit, me agjërim, lutje dhe adhurime, besimtarët myslimanë shqiptarë amerikan dhe ata të mbarë botës, prej sot, në tri ditët e ardhshme, festojnë festën më të madhe islame, atë të Fitër – Bajramit.

Sot, ditën e premte më 15 qershor, muslimanët në të gjithë globin fillojnë festimet për Eid al-Fitr, për të shënuar fundin e Ramazanit. Dita Bajramit të Madh - filloi me faljen e Namazit të Sabahut në Xhaminë e Qendrës Islame Shqiptare-Amerikane në qytetin e Queensit -  New York. 

Qysh në orët e para të mëngjesit të sotëm, qindra besimtarët e këtij komuniteti, me gjithë fëmijët e tyre, u drejtuan nga qendra aty ku ndodhet xhamia e tyre në lagjen Glendale - Queens, New York, për të falur Namazin e Bajramit, dhe për të përshëndetur e uruar njëri-tjetrin me rastin e kësaj feste të madhërishme. 

Imami Edin Gjoni, filloi programin e Bajramit me recitimin e disa verseteve Kuranore nga Surja Shuara, në të cilën bëhet fjalë për Profetin Ibrahim, shembulli i të cilit ishte më i përmenduri në Hutben e kësaj dite. Recitimi i verseteve Kuranore u pasua me këndimin e tekbireve që ushtonin nga të pranishmit. 

Image

Pas faljes së Namazit të Bajramit, Imam Gjoni mbajti ligjëraten e rastit në gjuhën, Shqipe dhe Angleze, ku pasi lartësoi dhe falënderoi Allahun në orën 7 të mëngjesit me orën lokale të Nju Jorkut, u krye edhe falja e Bajramit nga më shumë se 500 besimtar të cilët i kishin mbushur plot e përlot të tre katet e xhamisë.

Ndërsa, Hytben e mbajti ndihmësi i tij – Imam Isuf Bouli dhe si heret e tjera ngaqë pjesamarja ka qënë majft e madhe, Fitër Bajrami, u falë dy herë.

Imami i Qendrës Islame Shqiptare-Amerikane në qytetin e Queensit -  New Yorke përfundoi ligjëratën e Bajramit, duke falënderuar anëtaret e këtij komuniteti shqiptarë dhe nga kombësi të ndryshme, për mbështetjen e tyre të madhe rreth projekteve të vazhdueshme të këtij komuniteti dhe i uroi atyre  dhe gjithë shqiptarve kudo që janë Gëzuar Bajramin. 

Kryetari i Këshillit të kësaj xhamie, Ahmet Vela, N/kryetari i saj Qazim Mustafa, dhe sherbyesi si sekretar i kesaj Xhamije Nazim Hoxhaj, nga Kraja, përcollën edhe mesazhin e tyre duke u lutur që Allahut që t’ja u ketë parnuar sakrificën e agjërimit të këtij muaji të shenjët - 30 ditët e Ramazanit, të gjithë besimitarve: “Urojmë që  kjo  festë e madhe, e cila erdhi pas Muajit të shenjtë e të bekuar  të Ramazanit, muajit të sakrificës, vetëpërmbajtjes, faljes, lutjes dhe përkushtimit ndaj Zotit Krijues, të na udhëheqë në çdo ditë dhe në cdo hap e veprim të jetës sonë, në të mirë të familjeve tona, të afërmve, të shoqërisë dhe në të mirë të kombit shqiptar”.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test