Avioni “V” do të testohet këtë tetor - Bota Sot
Avioni “V” do të testohet këtë tetor

Auto

Avioni “V” do të testohet këtë tetor

Më: 3 qershor 2019 Në ora: 19:55
Avioni “V”

Avioni “V” nuk është thjesht një projekt 3D, por një prototip që do të vihet në provë gjatë këtij viti.

Koncepti është zhvilluar në Delft Technology University të Holandës, dhe financohet nga KLM.

E veçanta e këtij avioni, i cili i hap krahët po aq sa të tjerët, është se udhëtarët do të ulen pikërisht te krahët.

Image

Avioni do të mbajë rreth 314 udhëtarë te krahët, hapësirë që tani qëndron bosh, dhe pritet të konsumojë 20% më pak karburant.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...