Stil 'alla' Ferrari, me motor Mercedes dhe me pjesë nga Porsche del në ankand

Auto

Stil 'alla' Ferrari, me motor Mercedes dhe me pjesë nga Porsche del në ankand

Më: 21 dhjetor 2020 Në ora: 10:24
Stil 'alla' Ferrari

Në historinë e automobilëve, kur një makinë quhet “njëbrirësh”, ka dy mundësi: ose është shumë e rrallë ose është prodhuar në vetëm një njësi.

“Isdera Commendatore 112i” i përket kategorisë së dytë dhe në shkurt të vitit të ardhshëm, i vetmi ekzemplar i saj do të dalë në ankand. E prodhuar në vitin 1993 në nder të Enzo Ferrarit, kjo makinë ka motorin e Mercedes-Benz dhe pjesë nga Porsche.

Isdera u themelua në vitin 1982 nga inxhinieri gjerman Eberhard Schulz, i cili punonte për Porsche.

Ky supermjet u bë edhe më i famshëm kur u përfshi në video-lojën “Need for Speed II” të vitit 1997.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat