Një veturë elektrike që kushton 4500 dollarë

Auto

Një veturë elektrike që kushton 4500 dollarë

Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 18:15
Foto ilustrim

Numri i kopjeve të shitura të një makine elektrike të lirë kineze me një çmim prej 4,500 dollarë, tejkaloi numrin e makinave Tesla të shitura në Kinë.

Kjo makinë shumë kompakte provoi të ishte një hit i vërtetë i vogël dhe solli një të ardhur të madhe për prodhuesin kinez të makinave, SAIC Motor.

Hong Guang Mini EV me simbolin Wuling në Kinë, prodhohet në bashkëpunim me prodhuesin amerikan të makinave General Motors

Sipas Autoblog, vetëm muajin e kaluar, numri i makinave të shitura u dyfishua në krahasim me numrin e makinave të shitura Tesla.

Edhe pse modeli më i popullarizuar është për 4500 dollarë, me një shtesë prej rreth 500 dollarë, ju mund të merrni një model që ka një sistem të integruar të kondicionimit të ajrit.

Për shkak të madhësisë së saj, makina mund të parkohet kudo dhe është praktike për qytete të mëdha dhe të mbingarkuara kineze.

EV i vogël elektrik shiti 25,778 copë vetëm në janar, ndërsa Tesla, për krahasim, shiti 13,843 copë.

Megjithëse ka një ndryshim të madh në numrin e makinave të shitura, shitjet e makinave të nivelit të lartë janë në rritje në Kinë, ku Tesla vetëm dyfishoi shitjet vitin e kaluar. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat