​Volkswagen ID.4, vetura më e shitur elektrike për muajin prill në Norvegji

Auto

​Volkswagen ID.4, vetura më e shitur elektrike për muajin prill në Norvegji

Më: 5 maj 2021 Në ora: 20:03
​Volkswagen ID.4

Rezultatet e shitjeve të makinave elektrike në Norvegji nuk kanë ardhur si befasi për një kohë të gjatë.

Ky ishte rasti edhe për muajin prill, kur norvegjezët blenë 7.229 automjete të reja plotësisht elektrike, e cila është një pjesë 54.9 për qind e tregut të makinave.

Për më tepër, u shitën 3.316 hibride plug-in ose 25.2 për qind e aksioneve.

Modeli më i kërkuar në prill, përfshirë makinat me motorë SUS, ishte kryqëzimi elektrik i Volkswagen, ID4, me 1.824 automjete të dorëzuara.

Makina e dytë më e shitur muajin e kaluar ishte Toyota RAV4 (890), dhe e treta Volvo XC40 (858).

Nëse shikoni vetëm makina elektrike, në vendin e dytë është Audi e-tron (668), dhe i treti është Polestar 2 (469).

Është interesante që Tesla shiti vetëm katër kopje të Model 3 në prill, ndërsa në tre muajt e parë 2021 ajo dorëzoi deri në 2.566 nga këto makina.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat