Të dëmshme këto dy gjëra që shumë shoferë i bëjnë në semafor

Auto

Të dëmshme këto dy gjëra që shumë shoferë i bëjnë në semafor

Më: 20 korrik 2021 Në ora: 18:44
Foto ilustrim

Ndërsa qëndrojnë në një semafor, shumë shoferë kanë zakon të lënë veturën në ingranazh, domethënë, të lënë veturën në marshin e parë.

Ju nuk duhet ta bëni këtë sepse mund të dëmtojë marshin tuaj.

Susta në marshin tuaj nuk është krijuar për të përballuar një forcë të tillë për një kohë të gjatë dhe mund të konsumohet shumë më shpejt ose të prishet.

Kurdoherë që keni nevojë të ndaloni veturën, lëreni marshin tuaj në pozicion neutral dhe shtypeni frenën.

Një zakon tjetër i zakonshëm është të mbash dorën në kutinë e shpejtësisë.

Ergonomikisht, është në vendin më të mirë dhe shumë preferojnë të mbështesin dorën e djathtë në kutinë e shpejtësisë kur vozisin.

Kjo nuk është e mirë sepse krijoni presion mbi ingranazhin tuaj. Kjo forcë mund të dëmtojë transmetimin, kështu që shmangni këtë zakon.

Pra, mos e mbani dorën në kutinë e ingranazhit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat