Mercedes do të ndërtojë motorë elektrikë me performancë ultra të lartë në Berlin

Auto

Mercedes do të ndërtojë motorë elektrikë me performancë ultra të lartë në Berlin

Më: 22 nëntor 2021 Në ora: 00:27

Mercedes njoftoi se do të ndërtojë motorë elektrikë “me performancë ultra të lartë” në objektin e tij të prodhimit në Berlin, bazuar në teknologjinë e fituar përmes blerjes së YASA.

Sipas mediave të huaja, kompania me bazë në Mbretërinë e Bashkuar u ble këtë verë, duke i dhënë Mercedes qasje në teknologjinë e saj motorike.

Sipas YASA, motorët aksialë ofrojnë 30 për qind më shumë densitet çift rrotullues sesa ato radiale konvencionale.

Teknologjia e saj, në mënyrë specifike, zvogëlon masën e hekurit të statorit deri në 80 për qind, gjë që ofron një avantazh prej 30 për qind të densitetit të fuqisë dhe zgjeron gamën e një automjeti deri në pesë për qind. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat